Top

HTML5 ve CSS3 en iyi bu kaynaktan öğrenilir!

HTML5 ve CSS3 en iyi bu kaynaktan öğrenilir!

Yine yazılı bir izin olmaksızın alıntı yapma yasağı var bu kitapta. Bu yüzden içeriğinden alıntı yapmadan anlatacağım ancak.

Kitap; Dikeyeksen Yayıncılık tarafından basılmış, Şubat 2011 birinci baskısı.  Sayfa ve baskı kalitesi çok yüksek. 239 sayfa. Ertuğrul Haskan’ın özverili çalışması ile hazırlanmış. İlk baştaki yazma amacı herkesin HTML’i ve CSS’i öğrenmesiyken HTML5 ortaya çıkınca olmuşken o olsun diye en son halini sunmuş bizlere.

Kitabın içeriği her düzeye de hitap etmekte ve bir başucu kitabı niteliğinde webmaster’lar için. Arka kapağında da gördüğümüz üzere ele alınan konular; HTML, XHTML ve HTML5 ile CSS3 ve bunu sayfaya eklemek genelinde toplanıyor. HTML ve HTML5 arasındaki farklar, browser modları, HTML5’teki yeni etiketler, yapısal etiketler,  seçenek etiketleri, web sitelerinin anatomisi, HTML’nin temel etiketleri, tablo oluşturma, form elementleri, giriş elementleri, medya etiketleri, ses elementi, video ve canvas elementi, kutu modeli özellikleri, yükseklik genişlik özellikleri, border-margin özellikleri, padding özellikleri, görünüm özellikleri, overflow-visiblity, user interface özellikleri, transform-transitions, animation, HTML5 ve Css3 ile web, arayüzü geliştirmek gibi konular işleniyor.

Peki konular nasıl işleniyor? Bölümlere ayrılmış konuları görüyorsunuz yukarıda anlattığım gibi. Kodun tanımı yapılıyor, gösteriliyor nasıl kullanıldığı, ve ardından açıklanması yapılıyor. Arada ipuçları, notlar verilmekte. Tabi siz bu anlatımlar gerçekleşirken bilgisayar karşısına geçerek etiketleri uygulamanız ve sonuçlarını görmeniz gerekiyor. Tabi siz bütün denemelerini yapamazsınız etiketlerin. Bunun için de hangi tarayıcıları desteklediğini de yazmayı ihmal etmemiş Haskan. Kitapta, sürekli kodlar gösterilerek okuyucu/çalışan insanı sıkmak gibi bir duruma girilmiyor. Çok rahat bir şekilde okuyup çalışıyorsunuz.

Bu bilgiler inşallah yararlı olur.


Bu da en ucuzundan satış bağlantısı;

HTML5 ve CSS3 Ertuğrul Haskan

No Comments