Top

CSS Dersleri Bölüm 14 Grup seçiciler ve İç içe seçiciler

CSS Dersleri Bölüm 14 Grup seçiciler ve İç içe seçiciler

Not: Bu içerik ve içerikler dizisi, Css’in doğru kaynaklardan öğrenilmesi ve Türkçe kaynak sıkınıtısının giderilmesi adına w3schools’tan çevirilmiştir. Online yani çevrimiçi editör de w3schools’a aittir. Herhangi bir sorunuz için aşağıya yazabilirsiniz!


Grup Seçiciler

Stil dosyasında aynı stile sahip elementler mevcut olabilir.

h1
{
color:green;
}
h2
{
color:green;
}
p
{
color:green;
}

Kodu kısaltmak için,seçicileri gruplayabilirsiniz.

Herbir seçiciyi virgül ile ayırırsınız.

Aşağıdaki örnekte yukarıdaki örneği gruplamış olduk:

Örnek

h1,h2,p
{
color:green;
}

Kendiniz de deneyebilirsiniz »

 


İç içe seçiciler

Bir seçicinin içindeki seçiciye stil atamak da mümkündür.

Aşağıdaki örnekte, bir stil tüm elementler için uygulanmıştır, bir stil belirli tüm elementler ile, iç içe yer almış olan bir p elementine daha uygulanmıştır:

Örnek

p
{
color:blue;
text-align:center;
}
.marked
{
background-color:red;
}
.marked p
{
color:white;
}

Kendiniz de deneyebilirsiniz »

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan CSS Dersleri Bölüm 13 Padding başlıklı makalemizde Bölüm, boşluk ve bottom hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious