Top

Bölüm 2 (İleri seviye HTML Dersleri), Doctypes/Doküman türleri

Bölüm 2 (İleri seviye HTML Dersleri), Doctypes/Doküman türleri

Çeviriler tırnak içinde gösterilir. Çevirilerin kaynağı; w3schools.com‘dur. Çeviri haricindekiler bana aittir. Temel HTML derslerine de bakabilirsiniz bu konuya yabancıysanız. 16 Bölümdür ve ilk bölüme buradan ulaşabilirsiniz. Editör olarak; Notepad++, Dreamweaver ya da w3Schools’a ait paylaşacak olduğum online editörü kullanabilirsiniz.


HTML Doctypes / Döküman Türleri

Bir döküman türü bildirimi işaretleme dilinin kuralını referans verir ki tarayıcılar da buna göre yorumlasın.

Bu döküman türü bildirimi bir HTML etiketi değildir. Sayfanın hangi işaretleme dilinin versiyonunda yazıldığını tarayıcılara(mozilla firefox, internet explorer gibi) tanıtmak amaçlıdır yani açıklar.

Döküman türü bildirimi  Document Type Definiton (DTD) yani Döküman türü tanımlamasını ifade eder. DTD de işaretleme dilinin kurallarını belirler ki tarayıcılar da doğru yorumlasın.

Bu bildirim Bir HTML Dökümanında olması gereken en birincil şeydir. Hem de <html> etiketinden önce.

İpucu; daima sayfalarınıza doctype ekleyin. Bu sayfalarınızın doğru görüntülenmesini sağlayacaktır.

HTML 4.01 Strict

DTD’si, HTML elemanlarının ve özelliklerinin tümünü içerir, sunumsal ve artık elementler(font ve center gibi) hariç olmak üzere. Frameset ‘lere izin verilmemiştir.

Misal;

<!DOCTYPE HTML PUBLIC “-//W3C//DTD HTML 4.01//EN”
“http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd”>

HTML 4.01 Transitional

DTD’si, yine tüm HTML elamanlarını ve özelliklerini içerir, sunumsal ve artık elementler(font gibi) de dahil olmak üzere. Frameset ‘lere izin verilmemiştir.

Misal;

<!DOCTYPE HTML PUBLIC “-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN”
“http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd”>

HTML 4.01 Frameset

DTD’si HTML 4.01 Transitional’a eşittir fakat frameset kullanımı serbesttir.

Misal;

<!DOCTYPE HTML PUBLIC “-//W3C//DTD HTML 4.01 Frameset//EN”
“http://www.w3.org/TR/html4/frameset.dtd”>

İpuçları ve notlar;

w3schools.com’daki tablo’da hangi elementlerin ve özelliklerin kullanılıp kullanılmayacağını görebilirsiniz. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca; yaptığınız sayfaları w3’ün validator’ünü kullanarak test edebilirsiniz. Bu sayede hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

 

 

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Bölüm 1 (İleri seviye HTML) Şablon/Düzen/Layout başlıklı makalemizde baslik, container ve content hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious