CSS Dersleri Bölüm 9 –Kutu modeli

Bu derslerin çoğu bir çeviridir w3schools.com’dan ve kendi tecrübelerimi de içerir. Örneklerin çoğunu kendiniz uygulayabildiğiniz gibi daha önce açıkladığım şekilde, w3schools.com’a ait örneklerde verdiğim online editör’den de yararlanabilirsiniz. Yararlı olması dileğiyle… Tüm HTML elemanları kutu olarak düşünülebilir. CSS’te, “box model”(kutu modeli) terimi  tasarım ve düzen hakkında konuşulduğunda kullanılır. CSS box model HTML elementlerini saran bir… Okumaya devam et CSS Dersleri Bölüm 9 –Kutu modeli

XHTML ve kuralları nelerdir?

  XHTML HTML’nin ve XML’in (EXtensible Markup Language)  karışımından oluşur. XHTML; HTML 4.01’in tüm elementlerine dayanır, XML’in katı söz dizimini de içerir. Neden/nedir XHTML? İnternet üzerindeki çoğu sayfa düzgün olmayan yani kötü html’e sahiptir. Bir tarayıcıda görüntülerken alttaki kodlar düzgün görüntülenecektir. (HTML kurallarına uymasa dahi): <html> <head> <title>Bu düzensiz HTML</title> <body> <h1>düzensiz HTML <p>Bu bir… Okumaya devam et XHTML ve kuralları nelerdir?

Bölüm 1 (HTML dersleri) HTML Nedir?

HTML ile kendi web sayfalarınızı oluşturabilirsiniz.  W3Schools.com ‘dan yapacağım bu çeviriler ile HTML’yi kolaylıkla öğrenebileceksiniz. HTML’nin öğrenmesi kolaydır ve zevkli bulacaksınız bu dili. Başlangıç olarak bilgi; çevirileri(başlıklar hariç) çift tırnak içinde göstereceğim. Kendi yazdıklarım normal yazı olarak kalacak. Anlatacaklarımı uygulayabilmeniz için ilk önce klasör seçeneklerini bulmanız ve klasör uzantılarını göster halini seçmelisiniz. Ardından istediğiniz bir… Okumaya devam et Bölüm 1 (HTML dersleri) HTML Nedir?