Top

İntihar – mini inceleme

İntihar – mini inceleme

Emile Durkheim, sosyolojinin kurucularından sayılan Fransız Sosyolog ve İntihar adlı önemli araştırmanın sahibi.

Durkheim, intiharı incelerken 5 Avrupa ülkesini incelemiş dönemine ait. O dönemin istatistik verileriyle analizlerde bulunmuş. İlk önce intiharın tanımlaması, sonra inceleyeceği konuya dahil olmayan çeşitleri, sonra dahil olanları içinde ayrımını, nedenlerine ne toplumsal olgu olduğunu kanıtladığı intiharın türlerini teker teker ele almıştır.

Çalışmanın çoğu yerinde yer alan istatistikler ve çalışma ve iddiasını destekleme biçimlerini incelediğimizde çağımızda nasıl yöntem kullanmamız gerektiğini bize gösterdiği gibi, örnek olarak da baş ucu kitabımız olarak niteleyebilirim. Derslerde anlatılanların bir somut örneği…

İntiharı toplumsal bir olgu olduğunu gösterdikten sonra 3’e ayırıyor; bencil, elcil, kuralsızlık diye ve bunları açıklıyor. Erkeklerin daha çok eğilimli olduğu, ekonomik istikrarsızlık dönemlerinde daha çok intiharın olduğu vb şekilde sonuçlara varıyor.


Bu da en ucuzundan satış bağlantısı;

İntihar Emile Durkheim

 

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Görünmeyen, Paul Auster başlıklı makalemizde adam, auster ve Born hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

Sosyolog, dijital stratejist, growth hacker, eğitmen, blogger, konuşmacı. Bilge Adam Dijital Medya Eğitmeni, G4ASW Kurucusu.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious