Gözlerinizi yavaş yavaş açıyorsunuz. Size anlatılanlar birer birer gözlerinizin önünde canlanıyor. Olayların korkunçluğuna dayanamıyorsunuz. Gördükleriniz karşısında hayretlerinizi gizleyemiyorsunuz. Olayı çözmeye çalışıp içine dahil oluyorsunuz. Ve olayın ne olduğunu öğrendiğinizde gözlerinizi tekrar kapıyorsunuz.

Siyah ve beyaz… Zıtlıkların çokluğu ama sadece iki renk. Renk olarak bile varsayılmazlar çoğu zaman. Ama geçmişi, acıları, hüznü çok iyi ifade eder. Saklı kalmışı, ayrıntıda gizli olanı da belli eder. Ve bunu M. Haneke çok iyi kullanıyor. Bunu dile getirmek bile gereksiz o ödüllü yönetmen için.

Beyaz Bant filmin adı… Almanca tabi… Film, dediğim gibi gözlerinizi açmanızla başlıyor ve kapamanızla bitiyor. Siyah, beyaz… Geçmişin, gizin ve acıların ifadesi… İkinci Dünya Savaşı dönemini anlatıyor. O dönemin Almanyası’ndaki çocukların ne çektikleri, eğitim diye, saygı diye nasıl baskılandıkları ve din ile nefis ikilemi içinde nasıl kısıtlanıp ezildikleri ve susturulduklarını izliyorsunuz büyük bir sıkıntı içinde. Gerçekler mi anlatılıyor yoksa gerçeklerden esinlenilerek mi oluşturuldu orasını bilmiyorum. Ama kasabanın öğretmeni dile getiriyor tüm olanları. “Anlayamadık/anlamlandıramadım.” diyor ama aslında bize ipucu veriyor. “Bu aslında bunların yüzünden oldu.” diyor. Filmin, daha doğrusu o çocukların çektiğine yakın sıkıntıyı siz çektikten sonra da gözler kapanıyor.

Ne gördüm biliyor musunuz? Öğretmenlerden birisi basit de olsa çalamasa da yan flüt, diğeri -hikayeyi dillendiren- piyano biliyor. Tüm öğrencilere iyi davranıyor, olayların dışında bırakılıyor(sınıfsal mesele). Sadece gözlemliyor. Doktor diye bilinen üst sınıf, bilgili adam sapığın önde gideni çıkıyor ve çocukları tehdit ile taciz ediyor. Din adamı aynı zamanda baba, çocukları ergen oldu diye ve cinsel organlarını keşfettiler diye beyaz bant ile yatağa bağlanıyorlar ve günlerce cezalı kalıyorlar. Daha bir sürü akıl almaz şey de dahil…

Sizlerin gerçekten izlemesi gereken bir film. Haneke gibisini izlemek herkesin harcı değil, herkese kismet değildir.

Bu film bir harika olduğu için aktarmaya gücüm yok benim. Puanım %95 genel olarak.

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!