Java Spring Web framework’ü nedir?

Java sunucu taraflı bir yazılım dilidir. Yazılım dillerinin geliştiriciler tarafından hazırlanan uygulamaları daha standartlara uygun, güvenli ve toplulukları tarafından da güncellenen bir geliştirme çatıları vardır. Bu çatıların adı Framework olarak geçer. Java’nın Spring web çatısı/framework’ü de Java tabanlı Web uygulamalarının rahatça geliştirilmesini sağlayan bir yazılımdır. Geliştiriciler ihtiyacı olan kodları bu çatıya ait olan kalıpları kullanarak oluşturur. Sonunda ise istenilen web sitesi veya bir Web uygulaması ortaya çıkar.

[youtube id=”http://www.youtube.com/watch?v=uVVZIHti3ME” width=”600″ height=”350″]

Java Spring Udemy Eğitimi

Java Spring’in nedirini öğrendikten sonra gelelim asıl konumuza; Udemy Java Spring eğitimi incelememiz. Bahse konulan Spring eğitimi John Purcell’e ait. John Purcell’i Cave of Programming adlı Youtube kanalından tanıyoruz. Genel olarak kendisi c++, Java gibi eğitimler vermektedir.

John Purcell Udemy’de ise Java bilenler için Java Spring eğitimi hazırlamış ve sunmuş. Bizler bu eğitimi inceledik sizler için. Örnek olarak ücretsiz videoları var, satın almadan onları izleyerek emin olabilirsiniz alıp almayacağınıza. Buraya tıkayarak gidebilirsiniz eğitime.

Eğitimin Özellikleri

Eğitimin ücreti; 39 dolar. Eğitimin tamamı 28 saat sürüyor. Eğitimin dili İngilizce ve alt yazı ile de destekli. Java Spring Framework’ünü anlatıyor dediğimiz gibi Java bilenler için. Java Spring de Web tabanlı uygulamalar geliştirmenizi sağlar. Veritabanı işlemlerini de anlatıyor.

Eğitimi alabilmek için sizden istenen belirli şartlar var uymanız gereken. Onlar da;

  • HTML, CSS biliyor olmanız,
  • Java bilgisine sahip olmanız,
  • Servlet ve JSP’ye sahip olmanız,
  • XML ve SQL bilgisine sahip olmanız,
  • Java geliştiricisi veya meraklısı olmanız.

Eğitim İncelememiz

Eğitimin içerisindeki listede gördüklerimiz; Maven, komut satırı, teknik özellikler ve uyumluluk, Bean ve ayarlaması, autowiring, anotations, spel, veritabanı ve işlemleri, Spring MVC ile web, web formları, AOP, Güvenlik ve Kullanıcılar, Apache, Loglama ve Test, Hibernate, webflow,  json ve ajax işlemleri, Ek bilgiler şeklinde.

Jon Purcell’in anlatımı ise yumuşak bir şekilde. Sesi sizi rahatsız etmiyor. Eğitimin kayıtları harika. Yalnız bir kötü tarafı var o da eğitimin sanki dersanede alıyormuşsunuz gibi oluşu. Bu tip uzaktan eğitimlerde, video eğitimlerde videodaki konu çabucak anlatılmalı. Hikaye ise olmamalı. Fakat videolardan bazıları 22 dakikaya kadar çıkabiliyor. Pc başında herkesin oturma lüksü yok ne yazık ki. Yine de şunu belirtmem gerekir; John Purcell eğitimi çok iyi anlatmış. Çünkü ben 30 dakikalık eğitimin başında rahatlıkla oturabildim. Yerinde duramayan birisi olarak söylüyorum bunu.

Eğitimin içerisinde hiç gereksiz yere beklediğini görmedim. Sürekli anlatım halinde John Purcell. Java’yı da öğrendikten sonra eğitime kendimi adapte edeceğimi belirtmem gerekir. En küçük video süresi 2 dk. en uzun olan 22 dk. Toplam yukarıda da belirttiğimiz gibi 18 bölümden oluşuyor eğitim.

Direkt Sözlerim

Eğitimi ben daha önce almadım. Java Spring’i geçin Java bilmiyorum. Java’yı da çok karışık olduğu için sevmedim hiç. Ama uzaktan baktığım için veya John Purcell’in anlatımıyla karşılaşmadığım içinmiş anlaşılan. Şu an Java’ya ve Java Spring’e olan ilgim kat be kat fazla. Java bilen ya da geliştiriciyim diyen herkesin bu eğitimden faydalanmasını isterim. Eğitimde videoların süreleri çok uzun. Yine de buna değer diye düşünüyorum.

Söyleyeceklerim bu kadar. Kişisel olarak yaptığım bu inceleme hakkında herhangi bir düşüncenizi paylaşmak isterseniz aşağıdaki kolaylıkla giriş yapıp yazabileceğiniz forma davet ediyorum sizleri. Teşekkürler!

Kaynak; Udemy Java Spring Eğitimi

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!