CRC Hatası(verilerinizin doğru olup olmadığını kontrol eden sistemdeki hata) ya da siz bir oyun yüklerken, dosya kopyalarken, dosya indirirken, dosya açarken, kaydederken sistemin verdiği bir hata olarak ve yahut winrar’ın hatasıymış gibi .cab dosyası bulunamadı uyarısını almanız ile gerçekleşir.

Bu CRC, veri iletimi sırasında verilerin doğruluğunu test ederek iletimin tam ve eksiksiz yapılmasının sağlanmasıdır kısaca. Bu sayede dosyaları bir bütünlük içerisinde aktarabiliriz.

Bu hata kısa süreli bellek işlevi gören ram’lerin önyükleme sürecini gerçekleştiren çiplerin hatalı olması ile kaynaklanır. Ve sistemdeki hiçbir dosyaya müdahale etmemeniz gerekir. Çünkü ben müdahale ettim ve neredeyse tüm sağlam dosyalarım hasarlı hale geldi. İlk başta Windows yüklenirken de bu hatayı verdi ve ne alakası var deyip yok saydım ama sistem yine de yüklenmişti. Durduk yere kapanıyordu sistem yapmak istediklerim yapılmıyordu sadece internette gezinebiliyordum.

Hi-level 3x2Gb 1600 mhz ram setine sahip oldum. Zaten bu üstteki hata bu ram’lerden kaynaklandı. Memtest ile test ettim 3 aşamada ve hiçbir sorun gözükmedi. F1 seçeneklerinden önyükleme sürecini de taramasını istediğimde sistem kilitlendi. Ve garanti kapsamında değiştirdim ram’leri. Şu anda hiçbir sorun yok ve çok harika çalışıyorlar maşallah.Fiyat olarak da ucuz bir ram çeşidi aynı zamanda.

CL9 oldukları için kimi zaman çok yavaş çalışma eğilimi gösteriyorlar tabi. Ama bir ev kullanıcısı için hiçbir sorun teşkil etmez bu. Black ops, GTA EFLC ve nice oyunu rahatlıkla kaldırıyor, bütün tasarım programlarını(3ds max, photoshop, dreamweaver, flash, fireworks vs.) hiç zorlanmadan açıyor ve kilitlenme durumu da yok. Zaten bunları söz konusu etmek daha yanlış bence.

Yararlı olması dileğiyle…

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!