Top

Dropship – Dropshiping – Dropshipper ne demek? Nasıl kazanılır?

Dropship – Dropshiping – Dropshipper ne demek? Nasıl kazanılır?

Dropship, dropshipping ve dropshipper terimlerinin Türkçe’ye kazandırılmış tek kelimelik, iki kelimelik bir karşılığı yok. Bundandır ki yabancı terimleri kullanacağım ve ‘ işareti ile ayıracağım kelimeleri.

Üreticiden perakendeciye ya da müşteriye doğrudan mal tedarik etmek, dropship’ olarak adlandırılmakta. Bunun için bazı kaynak/rehber siteler var. Depolarında yer alır ürünler, ki bu depo gerçekten var olmak zorunda değil bu bir tabirdir. Sitede ürünlerin gösterilmesi de depo olarak adlandırılmaktadır.

Rehber sitelerine, belli bir miktar para vererek üye olursunuz. Bu üyeliğinizin karşılığında ürünleri görebiliyorsunuz.

Ürünleri gördünüz. Peki sistem nasıl işliyor da para kazanıyorsunuz?

Aslında Reseller olan siz de Dropshipper olarak adlandırılabilmektesiniz.

Siz eğer bu ‘dropship’ eylemini yapıyorsanız ‘dropshipping‘ yapıyorsunuzdur. Sizin adınız da ‘dropshipper‘dır.

‘Drosphipper’ ürünleri hiç kendisi depolamaz. Hiç cebinden para çıkmaz.

Aslında but abir biraz eksik. Cebinizden tabi ki para çıkacak. Reklam vereceksiniz, listeleme yapacaksınız ki satışlarınız olsun. Ama işlem bittiğinde harcadığınız sizin paranız olmamış oluyor. Kardan yemiş oluyorsunuz yani. Bu bir ipucudur araya girdim sadece…

Ayrıca, ürünleri rehber sitelerinden görür. Kendisi için ve şartlara göre uygunsa eBay, Gittigidiyor, sahibinden gibi açık artırma sitelerinde ya da anlaşma yaptığı ticaret sitelerinde ürünleri listeler(rehber sitelerden gördüğü ürünleri). Rehber sitelerdeki fiyatın üzerine kar koyarak listelenir. Ve listelemeler satıldıkça alıcı tarafından, rehber siteden ürünü satın alır ve alıcıya ulaştırır ürünü rehber sitedeki üretici ya da kaynak. Alıcı ürünü aldığında onaylar. Sizin elinizde alıcının verdiği para, eksi sizin satın aldığınız ürünün parası eşittir sizin kar payınız kalır. Böyle kazanç elde edersiniz.

Bu işte çok fazla risk var ve para kaybedebilirsiniz, dolandırılabilirsiniz ya da ürünleri satamayabilirsiniz. Ama milyon dolarlar kazanabilirsiniz. Bu iş en çok piyasa durgunlaştığı zaman kriz dönemlerinde kazanmanızı sağlar.

Bu işe dair bir çok ipucu ve rehber sitelerin tanıtımları sonraki yazılarda verilecektir. Sorunlarınız için yorum bırakınız lütfen.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Survey Savvy Fikirlerinize ve Pazar Araştırmalarına Önem Veren Bir Anket Sitesi başlıklı makalemizde anket, araştırma ve davet hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious