Hacker’lar akıllı tüfeklerin hedeflerini uzaktan değiştirebiliyor!

Yüksek teknoloji ürünü akıllı tüfekler, Linux ve Android işletim sistemine sahip, Wi-fi bağlantısıyla da kablosuz bağlanabiliyor, kendi kendine hedefe kilitlenebiliyor ve sizi yönlendirerek doğru ve yüksek keskinlikte atış yapmanızı sağlıyor. Bu silahlardan birisi de Amerika piyasa fiyatı 13.000 Dolar olan TrackingPoint Keskin Nişancı Silahı.

Hacker’lar akıllı tüfekleri kapatabiliyor veya hedefini saptırıyor!

Evet!

Başlığımızda da gördüğünüz gibi, hacker’lar bu teknolojiye de el atmış. Entegre sistemleri ve yazılımları tabi ki güvenli yapılmadığı için böyle bir sorun ortaya çıkmış.

Silahların ağına bağlanıp hedefe kilitlenirken yanlış bölgeyi hedef olarak atayıp hedefin ıskalanmasını veya silahın devre dışı kalmasını sağlayabiliyorlar.

Bir siber güvenlik uzmanı da konuyla ilgili;

İnternete bağlı olan her şey hack’lenebilir. Bu ister; ev sistemi, web sitesi, eticaret sitesi olsun, ister bir silah olsun.

diyor.

Evli siber güvenlik uzmanları bu açıklamayı Black Hat Conference’ta (Etik olmayan tekniklerin konu edinildiği siber güvenlik konferansı) yaparak,  akıllı tüfeklerin exploit’ini (açıkların haritalanması) 2 adet akıllı 13.000 dolarlık TrackingPoint keskin nişancı silahı üzerinde gösterdi.

2 şekilde gerçekleştirmişler bu olayı;

  1. Tüfeği kırarak hedef alma yetisinin bozulması
  2. Ana yetkiyi edinerek daimi bir şekilde yanlış hedeflendirilmesi

şeklinde.

Wifi ile ağına bağlanıp egale etmişler ve kısaca hedefini değiştirmişler silahın. Bu da görseli;

Kendi kendine hedef alan silahı hack'leyen siber güvenli uzmanları Sandvik and Auger'ın görüntüsü
Kendi kendine hedef alan silahı hack’leyen siber güvenli uzmanları Sandvik and Auger’ın görüntüsü

 

 

 

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!