Top

Hacker’lar akıllı tüfeklerin hedeflerini uzaktan değiştirebiliyor!

Hacker'lar akıllı tüfekleri hack'leyebiliyor ve hedefini değiştirebiliyor başlıklı yazının görselidir. Ne Fark Eder ki! Blogu

Hacker’lar akıllı tüfeklerin hedeflerini uzaktan değiştirebiliyor!

Hacker’lar akıllı tüfeklerin hedeflerini uzaktan değiştirebiliyor!
Hacker'lar akıllı tüfekleri hack'leyebiliyor ve hedefini değiştirebiliyor başlıklı yazının görselidir. Ne Fark Eder ki! Blogu

Yüksek teknoloji ürünü akıllı tüfekler, Linux ve Android işletim sistemine sahip, Wi-fi bağlantısıyla da kablosuz bağlanabiliyor, kendi kendine hedefe kilitlenebiliyor ve sizi yönlendirerek doğru ve yüksek keskinlikte atış yapmanızı sağlıyor. Bu silahlardan birisi de Amerika piyasa fiyatı 13.000 Dolar olan TrackingPoint Keskin Nişancı Silahı.

Hacker’lar akıllı tüfekleri kapatabiliyor veya hedefini saptırıyor!

Evet!

Başlığımızda da gördüğünüz gibi, hacker’lar bu teknolojiye de el atmış. Entegre sistemleri ve yazılımları tabi ki güvenli yapılmadığı için böyle bir sorun ortaya çıkmış.

Silahların ağına bağlanıp hedefe kilitlenirken yanlış bölgeyi hedef olarak atayıp hedefin ıskalanmasını veya silahın devre dışı kalmasını sağlayabiliyorlar.

Bir siber güvenlik uzmanı da konuyla ilgili;

İnternete bağlı olan her şey hack’lenebilir. Bu ister; ev sistemi, web sitesi, eticaret sitesi olsun, ister bir silah olsun.

diyor.

Evli siber güvenlik uzmanları bu açıklamayı Black Hat Conference’ta (Etik olmayan tekniklerin konu edinildiği siber güvenlik konferansı) yaparak,  akıllı tüfeklerin exploit’ini (açıkların haritalanması) 2 adet akıllı 13.000 dolarlık TrackingPoint keskin nişancı silahı üzerinde gösterdi.

2 şekilde gerçekleştirmişler bu olayı;

  1. Tüfeği kırarak hedef alma yetisinin bozulması
  2. Ana yetkiyi edinerek daimi bir şekilde yanlış hedeflendirilmesi

şeklinde.

Wifi ile ağına bağlanıp egale etmişler ve kısaca hedefini değiştirmişler silahın. Bu da görseli;

Kendi kendine hedef alan silahı hack'leyen siber güvenli uzmanları Sandvik and Auger'ın görüntüsü

Kendi kendine hedef alan silahı hack’leyen siber güvenli uzmanları Sandvik and Auger’ın görüntüsü

 

 

 

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Steam'de büyük güvenlik açığı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

Sosyolog, dijital stratejist. Dijital medya, reklam ve growth hacking eğitimleri ve hizmetleri sunarım. PC, konsol fark etmez. Oyun oynamayı severim.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious