Top

Soul Kitchen – Fatih Akın Filmi İncelemesi 2009

Soul Kitchen – Fatih Akın Filmi İncelemesi 2009

Filme dair bilgi almak, forumuna bakmak, görüntülerini izlemek için buraya tıklayın

İmdb’den incelemek içinse buraya tıklayın

Filmi indirmeniz için bağlantı veriyordum ama bu film için vermem. Çünkü emeğe saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum bu film için. Amerikan filmleri için aynı şeyi düşünmüyorum.

Adam Buosdukos’un ve Fatih Akın’ın yazdığı Fatih Akın’ın yönettiği güzel senaryoya sahip bir film. Adam ayrıca filmde başrolde ve film onun çevresinde olup bitenlerle ve kendisiyle ilgili ilginç bir hayat kesiminden görüntüler sunuyor. Hayatınıza ve anınıza biraz da olsa ışık getireceğine inanıyorum.

Zinos, Almanya Münih’te restoran işleten ama restoran derken görünüşle pek uyuşmayan bir yerde şef -yönetici. Restoranın sahibi yani… Sevgilisinin ailesiyle olan yemeğe gidiyor, Neumann adlı arkadaşıyla karşılaşıyor onun ne pislikler yapacağından habersiz, sevgilisi sonra iş için Çin’e gidiyor, Zinos bir kaza atlatıyor ve sigortasız olduğu için de başına gelmedik kalmıyor. Filmde çoğunlukla Zinos belinden sakat. Bu yüzden de buna dair kişilerle karşılaşıyor işiyle ilgilenemiyor vs vs…

Soul Kitchen; Zinos’un restoranı… Berbat bir halde bu restoran ve film başladığında Zinos arkasını dönüyor yüksek gürültüden dolayı ve bulaşık makinesini açtığında tabakların kırıldığını görüyor. İşte o bulaşık makinesini kaldırıp atmak niyetiyle girişimde bulunan baş karakterimiz tüm film boyunca hep sakat sakat geziyor ve çileler çekiyor. Ama başına gelen bin bir türlü şeyden sonra yine restoranını harika bir şekilde işletmeyi başarıyor, özellikle  babaenne ile yemek yerken görmüş olduğu ve o anda kovulan şefi restoranına çağırmasıyla harika bir gelişmeler yaşar.

Film her anlamıyla harika… Her türlü konuya değinilmiş; cinsellik, hacılar hocalar, kazalar, ayrılık, rastlantısallık, aldatma, ölüm… Ve en önemlisi de mutluluk. Soul Kitchen’ın başından geçenlerin bu kadar güzel anlatılması ve bizlere bazı yerlerde ders verilmesi her anlamda filmi izlenir kıldığı gibi ödül almaya da layık olacağını gösteriyor. Filme dair puanlamamıza gelirsek…

Puanlama

Genel olarak ; %85

Senaryo; %70

Tahmin edebilme; %60 (Tahmin edebildiğimiz için puan düşmekte)

Oyunculuk; %95

Yönetmenlik; %95

Sonuca bağlama; %80

Akıcılık(koltuğa bağlayıcılık yerine artık bunu kullanıyorum) ; % 80

İMDB puanı %76

Kısaca izlemek için standartların üstünde… Bana göre bir film %65’in üstünde ise genel olarak izlenebilir niteliktedir. İyi seyirler…


Bu da en ucuzundan satış bağlantısı;

Soul Kitchen Jasmin Ramadan

 

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Marvel'in Avengers serisinden Ultron Çağı (Age of Ultron) Tanıtım filmi (Trailer) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious