Top

Solda İslam olur mu? İslamik kesim solcu olur mu?

Solda İslam olur mu? İslamik kesim solcu olur mu?

Ülkemizde görmek bunu açıkçası imkansız. Çünkü soldaki insanın kandırıldığını, devleti(ki devlet de kutsaldır islamca) yıkıp hristiyanlığı getireceği öne sürülür. Bir bakıma da haklılardır da… Çünkü bazı solcular ki solcular içinde bir birlik değildir elbette, daha da daraltırsam sosyalistler; Marx’tan yola çıkarak “Din, halkın afyonudur.” der. Tamam, doğru ama siyasi yönden gerçekleşir bu mesele.

Din insanın özelidir, inanç olmadan birşeyler yapabilmek imkansızdır. Bir ateist, deist dahi bir inanca sahiptir. Ve bu onun özelidir. Onu ayakta tutandır. Bundandır ki Marx’ın, kaynağını belirtemeyeceğim tabi, dinin insanların ihtiyacı olduğunu da belirtir. Buradan yola çıkarak Marx, hristiyanlığın bozulmuş olduğunu ve iç karışıklığını da gördüğü için komünizmi kendi içsel deneyimi olan Ortodoks Hristiyanlık yani kitaba bağlı olan hristiyanlık ile eşleştirmiş daha doğrusu ortodoksluk ile desteklemiştir. Yoksa bu sistemin ayakta kalamayacağını, ekonomik sistemin din ile perçinlenmezse oturmayacağını biliyordu. Buradan yola çıkarsak, bana göre, ülkemizde de buna benzer durum mümkün olabilir. Neden olmasın ki!

Ülkemizde yoksul kesim, hizmet sınıfı, profesyoneller kısacası sömürülenler var öyle değil mi? Emperyalist ve kapitalist akımlar ve kişiler sömürmekteler. V kapitalizmin  dini  yoktur. Dinimizin ne olduğu fark etmeksizin amacımız ve isteklerimiz aynı aslında. Emeğin sömürülmemesi, eşit işe eşit ücret, devletin adaletli davranması, halkına iyi davranan ve halkını düşünen devletin olması, güvenliğini sağlaması… Bu düşüncelerin sol üzerinde  yer aldığı kesin. Ama CHP,AKP, MHP ve bilumum benzeri merkez! partiler ister sağ görünüşlü olsun, ister sol hepsi bizleri sömürmek, ezmek adına hareket eden ve haklarımızı hiçe sayan sistemleri destekleyen partiler olmaktalar. Ve birisi dini afyon gibi kullanmakta!, birisi halkçı geçinmekte ki Fransa’ya neden gider bir muhalefet partisi anlamış değilim!, birisi ise iktidarı desteklerken iktidara köstek olup emperyalistlere hizmet eden PKK’lılar ile tokalaşmakta!

İnsanımızın gözünü açıp bu merkez partilerden uzak durup,benliğini korumaya yönelik girişimlerde bulunmalıdır. Soldaki bir insan cuma namazı, bayram namazı kılabilir. Hatta namaz kılıp hacca da gidebilir kısaca İslamı benimseyebilir. Sizler Marx değilsiniz!Ha din olgusuna karşıysanız özellikle İslam düşmanlığı yapıyorsanız sebepsiz yer ki bu halk sizlere ne yaptıysa!, orası başka. Gidip ortodoksluğa özenin, tibet öküzünü benimseyin. Sonuçta bu ülkenin insanı olarak hiç bir halttan anlamamış olduğunuzu ortaya  koyuyorsunuz.

İslamı doğuştan benimsemek zorunda kalmış ve içselleştirmiş bir kişi de solda yer alabilir. Bu çok doğal hatt- ı zatında yer alınacak olan kendi haklarımızı savunmak, sömürülmekten kurtulmak. Bu asilik olup devlete zarar vermek değil, tam tersine devleti bağımsızlığa eriştirmektir. Ve dinin emrini yerine getirmiş olunulur. Sonuçta diğerleri anlayışa göre İslam’da yer alan, müslüman değil ve onların isteklerine boyun eğmemek gerekir. Ama gidip onların bankalarına para yatırıp, kredi çekip, altına cip çekmeyi biliyorsunuz. Yoksulu düşünmek, ezileni düşünmek, evladınızın geleceğini düşünmek sizler için bu kadar mı zor!

İslam siyasetten uzaklaşmlıdır. Bu doğru! Ama insanımız özelinde inancını yaşadığı gibi solda da yer alabilir. Önemli olan bizden çalınanları geri almak, çalmalara ses çıkarmak. Bu asilik değildir…

Kaynaklar;

(esinlenilmiştir)

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1032323&Date=12.12.2010&CategoryID=78

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1032325&Date=12.12.2010&CategoryID=78

No Comments