Programcı olsun, photoshop bilen olsun, Flash bilen olsun herkes ama herkes ama özellikle bilişi içindekiler bazı şeylere dikkat etmemekteler. Ama nerd insanların bu dikkatsizliklerinin çözümü de mevcut bence. Mesela;

  • Kod yazarken değer atamalarımız ya da nesnelerimizin adlarını daima Türkçe yazmalıyız. Desteklemiyorsa destekleyebildiği oranda…
  • Türkçe yazımlarında da imla hataları bol bol yapılmakta ve yazım yanlışları da çok yapılmakta. Bunun için; insanlarla yüz göz olmadan önce bir iki sözlük, imla klavuzu karıştırmanızda yarar var.
  • Sürekli resim diyen Photoshop uzmanından da uzak durmak gerek aslında. İmage temel anlamı ile görüntü anlamına gelmekte ve görünen her şey bunun içindedir. Ama bildiğiniz üzere resim ressam tarafından yapılandır.
  • Bir editörseniz yazımları kontrol etmeniz gerekir. Kitabı basmadan önce neredeyse hiç kontrol yapmamışsınız gibi hatalarla karşılaşıyoruz.
  • Grafikçi adam web tasarımı yapıyor ve web designer diye yazıyor sitesine. Ama sitesi 20 sn’de açılıyor. Halbuki insanlar içeriğe ilk 8 sn’de bakar, kullanır, çıkar , gider. Bunun için renk tanımına ve içeriğine çalışmalılar. Renk yönetiminden bihaber tasarımcı adam olmaz.
  • Yazdıklarınız ve tanımlamalarınız İngilizce yazılmış olabilir. Bu size çok havalı da geliyor olabilir. Ama web interface designer diye yazınca siz dünyanın en müthiş statüsüne sahip insan değilsinizdir. Sadece sizin benliğiniz kabarmış demektir bu.
  • İşinizi iyi yaptığınız oranda saygısız davranabileceksiniz anlamına gelen hiçbir şey yoktur literatürde. İsterse kimsenin yapamadığı kadar profesyonelce yapın işinizi, ne yazık ki küfür eden bir blog yazarıysanız yalnızlığa merhaba demelisiniz. Geç olmadan anlarsınız umarım dile getirmek istediğimi.
  • İnternette gizlenebileceğinizi sanmayın sakın. Dünyanın en büyük hacker’ları yakalanacaklarını bildikleri halde yaptılar eylemlerini.

Şimdilik bu kadar. Belki devamı gelir. Sıkılmazsam tabi bu bayağılıklardan 😀

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!