Top

Kaynak kodu [Source Code- 2011, inceleme]

Kaynak kodu [Source Code- 2011, inceleme]

Niteliği
Filmin süresi 93 dakika. 2011 yapımı 8 Nisan’da Türkiye’de vizyona girdi. Gizem, bilim-kurgu, gerilim dalında yer alıyor. şimdilik IMDB’deki puanı 7.8. Yönetmeni Duncan Jones. Yazarı Ben Ripley. Baş roldeki oyuncular ise Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan and Vera Farmiga. Fransa ve Amerika işbirliği ile yapılmış. Dili İngilizce.

Özeti/Konusu

Film bir metro treni içinde uyanan Colter Stevens’ın uyanması ile başlar. Karşısında bir kadın konuşmaktadır. Tavsiye verdiğinden bahsetmekte. Az sonra da ayağına kadın kahve dökmekte, telefon çalmakta ve adamın biri öfkeyle telefona sinirlenmekte. Trende bir komedyen, bir artist, üniversite öğrencileri mevcut. Hep aynı insanlar hep aynı olaylar ama farklı tepkiler… Stevens’ın son 8 dk’sı vardır. Çünkü bu trendeki insanlardan biri trene bir bomba koymuştur ve ardından birkaç saat sonra nükleer bomba patlatacaktır New York’ta.

Kuantum dolanıklılığı ile bir kaynak kodu hazırlamış olan bir bilim adamı için en uygun aday Stevens’tır ve aslında o (burasını filmi izleyerek öğrenebilirsiniz. 😀 )… Bilim adamı zorla tutmaktadır bu vatanseveri. Vatansever diyorum, çünkü Afganistan’daki bir çatışmada, ezdikleri insanlar(afganlar yani) onlara saldırmış ve tüm takımını kurtarmıştır. ( ya da O öyle sanıyor.)

Ama Stevens bilim adamını bir şekilde yener ve kaynak kodun başarılı olduğunu ortaya koyar.

Eleştiri

Filmin yazarı konuyu, olayı çok güzel bir şekilde ele almış. Yönetmenin başarısı ile de hatasız denilebilecek şekilde bir başarı ortaya koymuş. İzlenmeye değer bir şaheser gözümde. Birkaç defa izleyebileceğim bir film. Benim puanım 10/10 bu film için.

Yararlı olması dileğiyle…

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Adalet peşinde ~ Law Abiding Citizen (2009) başlıklı makalemizde abiding, adalet ve amerika hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious