Bugün sizler için Emlak Jet projesini inceliyorum. Bir iki ev ve ofis araştırmam nedeniyle bir arkadaşımızın da bana iletmesi sayesinde fark etmiş olduğum bir proje bu emlakjet.com. Siz de ev, emlak, konut, daire arıyorsanız buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Emlak Jet deneyimimi aktarayım şimdi sizlere, düşüncelerimle beraber:

1. Emlak Jet kendisini konut aramanın yeni nesil yolu olarak tanımlıyor.

Görsele tıklayarak büyük haline erişebilirsiniz.

Sade bir arayüzü ve giriş alanıyla adres yazıyorsunuz. Verilere uygun bir şekilde konum varsa buluyor. Konum yoksa adres hatalı uyarısı veriyor. Temel düzeyde fiyat aralığı ve oda, salon sayısını belirliyorsunuz.

2. Arama yaptığınızda karşınıza uygun ve seçiminize bağlı sonuçlar çıkıyor.

Görsele tıklayarak büyük haline erişebilirsiniz.

İlk başta arama motoru gibi diğer emlak sitelerinin içeriklerini düzenli bir şekilde çekiyor sandım. Ama Emlak Jet kendi bünyesinde barındırıyormuş tüm ilanları. Çeşitli emlakçıların burada verdiği emlak ilanlarını görebiliyoruz. İşin garibi ve en güzeli; ilanlar ve sayfa tasarımı gördüğüm kadarıyla çok sade, minimal bir halde. Bu da kafamızı cidden yormuyor. Birkaç parça reklam yayınlıyorlar. Sağ alttaki dışında zihnimizi yoran bir reklam fark etmedim. Gerisi normal. Tamamen kullanıcılar düşünülmüş.

3. Bir tane ilan hariç diğer tüm ilanlar sorunsuz.

Daha detaylı görebilmek için görsele tıklayabilirsiniz.

İlanların birisinde büyük görseller bozuk çıkıyordu. Büyük ihtimalle emlakçı ekleyemedi. Ama diğer tüm ilanlar düzgün bir şekilde görülebiliyor. Görseller, ilanı verenin bilgileri, ilanı verenin sanal santral bilgileri telefonu yani (ücret ödemiyorsunuz aradığınızda), yaklaşık 18 adet fotoğrafın eklendiğini görüyorum. Bu Sahibinden.com’u yıkıp ezen geçen bir özellik. Yanılmıyorsam Milliyet’i ve Hürriyet’i de geçiyor bu özellikleri. Düzgünce mesaj yollayabiliyorsunuz. Ulaşım, erişilebilirlik ve okunurluk çok iyi ayarlanmış. Açıklama ve kategorik özellik sunulan alanı mevcut. İlan künyesi de demişler bu alana. Bir de özellikler diye bir alan atanmış ilanlara. Sayfanın en altında da karşılaştırma da yapabileceğiniz bir alanda son gezdiğiniz ilanlar kulakçığı var.

Bütün normal kullanıcı deneyimi bu kadar. Peki üyeler tarafı ne alemde Emlak jet üye panelinde?

4. Üyelik kısmı çok basit!

Daha büyük görüntülemek için tıklayınız!

Üyelik kısmı çok basit. Çok az giriş alanı var. Facebook ile sosyal yetkilendirme de var. Yalnız ben Facebook hesabımla giriş yapmaya kalktığımda, işlem tamamlandıktan sonra Facebook.com’a gitmiş oldum. Halbuki teknik olarak callback url’de kendi adreslerini yazsalardı üyelik paneline giriş yapmış olacaktık. Böyle bir hata var. Belirtelim. Siz de böyle bir şey yaşarsanız Emlak  Jet’e tekrar dönmeniz gerekiyor.

Görseli görüntülemek için üzerine tıklayınız!

Tekrar emlakjet.com adresine girince giriş yapmış olduğumu gördüm. İlan verme butonu, üyelik panelinde de yine çok sade bir menü yer alıyor. Kayıtlı ilan bölümü, vitrine çıkan ilanlarım bölümü, favorilerim, mesajlarım, şifre değiştirme ve profil bilgileri gibi alanlar yer alıyor. Her şeyi tek bir yerde, sade bir şekilde yapabiliyor olmak cidden rahatlatıcı. Kafamızı ağrıtmıyor. Üzerinde duracak daha fazla bir durum yok burada.

5. Kurumsal bilgileri

Emlak Jet iLab Holding’in bir girişimiymiş. Bu girişim daha önce de şu girişimleri ortaya koyan bir Holding; Kariyer.net, sigortam.net, hangikredi, neredekal.com, ChemOrbis, Gittigidiyor, Cimri, SteelOrbis, Unnado. Gördüğünüz gibi Türkiye’deki bildiğiniz ve ziyaret ettiğiniz girişimler. Bazılarını bilmiyor olabilirsiniz tabi.

Sözleşmelerine bakmayı, okumayı unutmayınız. Bu her zamanki kuralımız olmalı! Sadece Emlak Jet’e özgü değil.

Emlak Jet’in iletişim bilgileri Alexa’da yazdığı üzere; OKAN ARI, Fahrettin Kerim Gokay Cd. 94/6 Feneryolu – Kadikoy, ISTANBUL, TR 34000, Turkey, info [at] emlakjet.com. Okan Arı 2007 yılında Emlak Jet’i kuran kişiymiş. Kurumsal blogundaki yazıları da yazan kişi aynı zamanda.

Daha fazla detay işimize yaramayacaktır.

6. Son bilgiler: Dijital pazarlama, teknik sıralama ve istatistikler

Emlak Jet için yaptığım Alexa sorgusunda; Türkiye’deki sırası 604, Dünya sıralaması 30,615 olarak gözüktü 31.10.2015 tarihinde.  Alexa, Amazon’un bir teknoloji hizmeti. Dünya çapındaki sayfaların sıralamalarını ve birçok teknik detayını veriyor. Alexa’nın en önemli diğer bilgileriyse şunlar oluyor Emlak Jet için; kullanıcıların geldikleri sayfadan çıkıp gitme oranı yani hemen çıkma oranı %24’te, bir kullanıcı ortalama 5-6 sayfaya bakıyormuş, sitede geçirilen ortalama süre de 4-5 dk. aralığında. Rakamlar iyi gözüküyor, düşüşte olan süre ve sayfa hariç tabi.


Bu site en çok şu kelimelerle bulunuyormuş; emlak, antalya emlak, gop hurriyet mah. satılık vs…, tarla, kiralık daire…

Bu siteye gelmeden önce kullanıcılar şu siteleri ziyaret ediyormuş; Google.com, sahibinden, Hürriyet Emlak, Facebook, googleadservice…

Emlak Jet’ten bahseden sitelerin sayısı 1,125 adet; Mynet, kendi sunucuları, Bloomberg, bloglar ve daha fazlası yer alıyor tabi.

Emlak Jet’te kullanıcılar en çok; ana sayfası, görseller ve mobil siteyi ziyaret ediyormuş.

Sitenin açılış hızı 2.2 civarında. 1.5 saniyeye yakın aslında, bu yüzden hızlı diyebiliriz.

Sitenin kitlesi en fazla; erkek, lisans mezunu, çalışan kesim, evden ve işten ziyaret eden kişilerden oluşuyor.

Ben Ankara’dayım. Google.com.tr’yi kullanarak yaptığım “Satılık Daire” aramasında 2.sayfada emlakjet’i buluyorum. “Kiralık Daire” aramasında ise 1.sayfada emlakjet çıkıyor.

Bu verilere göre şunu belirtebilirim; emlak jet tanınırlığı açısından sıkıntı yaşıyor ki sahibinden ve benzeri siteler daha fazla ziyaret ediliyor. Halbuki benim yaptığım basit aramalarda ve teknik anlamdaki verilerde Emlak Jet’in konumu bayağı iyi. Alexa sıralamasını, anahtar kelimelerini, sosyalliğini, trafiğini birazcık daha artırması sorununa çözüm olabilir gibi. Ama aslında insanımız TV’lerden daha çok etkileniyor.

Evet incelememiz bu kadar sizler için. Umarım faydalı olmuştur. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!