Top

Ayin (The Rite-2011-inceleme-)

Ayin (The Rite-2011-inceleme-)

İmdb bilgileri burada…(CTRL’ye basılı tutarak tıkladığınızda yeni tab’ta açılır.)

Filmin başrolünde afişteki adam yani Anthony Hopkins var. Konusu ise bir cenaze levazımatçılığı yapan ama bundan kurtulup, ruhban okulundan mezun olan bir öğrencinin(Colin O’Donoghue) şeytan çıkarma derslerini görmek için İtalya’ya gitmesi. 114 dk’lık bir film.

Özeti de(filmi izlemeden okumamanız önerilir.)… Amerikalı Micheal Kovak yani Colin O’Donoghue baba mesleği olan cenaze levazımatçılığı yapar. Özellikle annesinin yıkanışını, hazırlanışını ve gömülüşünü içeren süreçteki inanç yanılsamasını/çıkmazını hiç unutamaz. Zihninde büyük bir yer tutar bunlar. Aslında ne istediğini bilemez. Yeteneğinin farkında değildir denilir filmde. Aslında bu bize iletilmek istenen bir alt bilgidir. İnançlı iseniz siz dimdik ayakta durursunuz ve sizi hiçbir şey yıkamaz/yenemez.

Sınavlara girdiği ve okulu kazandığı anlatılır giriş bölümünde. Gelişme bölümünde, okulu bitirir. Ve bu mesleği yapmak istemediğini, hala mutsuz olduğunu anlar. Ve pedere bir e-posta yollayarak ayrılma isteğini belirtir. Ama pederin ayağının takılması ile sonuçlanan kazada bir peder gibi kazazedeyi kutsar. Bu ışığın sonucunda istifa/terk etme planı pederce engellenir ve yolculuğu İtalya’ya, şeytan çıkarma derslerine düşer. Filmin başında bu durumun ve alınan ihbarların gerçek olduğu ve 200 bin üzerinde, yanılmıyorsam, ihbar olduğu yazıyordu. Filmin devamı izlemeniz için bir tedbir ile sizlere bırakıldı…

Eleştirim… Bilindiği üzere bu mesel, Hristiyanların dünyasında yer alıyor. Pozitif bilime de tamamen karşı olunduğunun ifadesi. Madem batı bu kadar bilime düşkün bu tuhaf metafiziksel inanış nereden çıkıyor. Filmde de sürekli üzerinde durulan ve bu ayrımın farkına varıldığının ifadesi olarak ilk önce hastanın psikolojik bir durumda olup olmadığını kontrol edin gibi uyarıda bulunuluyor. Ama bu bir kandırmaca gibi oluyor. Filmde bu kısım havada… Hiçbir etki olmadıkça kişi kendi kendine metal üretemez. Belki etkide bulunulsa bile de üretemez. Ama bu da zaten metafiziksel bir simge idi. İnsanın aklına şöyle bir soru geliyor. “Peki madem şeytan içimize girip bizleri ele geçirmek istiyor da neden sadece Hristiyanları buluyor?”

Son olarak ben de bunu yazanlara söyleyim bir iki söz; ilk önce psikolojik sorununuzun olup olmadığına bakacağım. Yok ise belirli aralar ile şeytan ile konuşup, kişinin gözlerine bakmadan adını almaya çalışacağım. Ve aldığımdaysa tüm hristiyanlardan uzak durmasını isteyeceğim. Yeter ki kilisenizin gücü/saygınlığı sarsılmasın.

İyi seyirler… Hasan Yasin Türkyılmaz…2011, 26 şubatı…

 

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Adalet peşinde ~ Law Abiding Citizen (2009) başlıklı makalemizde abiding, adalet ve amerika hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious