Top

Martı

Martı

Rusça aslından çeviren  Leyla Şener. Antikkitap.com eseri… 4,50 TL.  Kitap 111 sayfa. Bir sahne metni olarak; konuşmalardan ve 3 perdeden oluşmakta. Çok az yazım yanlışları mevcut.

İlk sayfada kişilerin tanımları yapılmış ve rehber niteliğinde, unuttuğumuz dolayısıyla açıp açıp bakıyoruz bu rehbere. Oyunun içindeki kişiler; Trepleva, Treplev, Sorin, Zareçnaya,  Şamrayev, Andreyevna, Trigorin, Dorn, Medvedenko, Yakov, Uşak, Aşçı, Hizmetçi kız… İsimler kullanılırken soyadı, adı kullanılmakta.

Bu insanlar ve insanların sanat anlayışları bir göl evi ve sahnesi çevresinde geçen sanat faaliyetlerini konu almakta. Sorin’in genellikle bu sanat çevresinden dışlandığı, küçük görüldüğü ele alınmakta. Sanat dünyasına tutunmaya çalışmakta ama yeterince başarılı olamamakta. Kısaca kendisini kanıtlayamamakta. Sevdiği insanın davranışları sonucu geleceği göstermek adına, yaptığı mantıksız bir hareket Martı vurmak olur ve sevdiği insanın önüne atar. Bir anlam verilmez ve buna önem verilmez. Herkes kendi zevkini ve faaliyetlerini düşünür.

Birinci perdede konuya giriş yapılır. Tanımlara yer yoktur. İkinci perde de gelişmelere sahne olur ve üçüncü perde iki yıllık bir aradan sonrayı anlatır ve sonuç ile aniden noktalanır.

Okumadan önce ders veren bir fabl okuyacağımı sanıyordum ama yanılmışım. Sahne eseri görünce de isimleri unutacağımdan endişe duyarak hayal kırıklığına uğramıştım ama öyle olmadı. Hiçbir kopukluk yok, bu sahne eseri dahi olsa. Sürükleyicilik mevcut. Ve çok mükemmel bir şekilde, olay anlatımı gerçekleşmiş. Üstadlığı da burada ortaya çıkıyor ve anlıyoruz. Klasik ve okunması gereken bir eser.

Yararlı olması dileğiyle…

Çehov, Anton (2010). Martı, Lacivert Yayıncılık; İstanbul


Bu da en ucuzundan satış bağlantısı;

Martı Çehov

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Ay Hırsızı, Sunay Akın... başlıklı makalemizde Akin, araştırma ve ay hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious