Top

Yöntem Üzerine Konuşma

Yöntem Üzerine Konuşma

Bu incelemem, Rene Descartes’in Yöntem Üzerine Konuşma’sına ait. 93 sayfa, sonda çevirmen Afşar Timuçin’in özgeçmişi var.

Kitap sekiz bölüme ayrılmış. Önzözden sonra, usunu(sağduyu) iyi kullanmak ve bilimlerde doğruyu araştırmak için yöntem üzerine konuşma -bu kitabın latincedeki asıl ismi-, altı bölüm ve açıklama şeklinde. İlk yazdığım başlık dolayısıyla Descartes’in eleştirileri ile altı bölüm daha eklenmiş ve karşımıza gelmiş oluyor. Beşinci eleştirinin yerinde ahlakî bir açıklama konulmuş Descartes’çe.

Kitap latinceden çevirilmiş 1637’de ve bu kitap Descartes’in düşüncesindeki gelişim ile ilgili tarihsel değişimi ortaya koyar.

Us yani sağ duyu; dünyanın en iyi paylaştırılmış şeyi olduğunu söylerken Augustinus’un düşüncesini kabul eden skolastik yaklaşım içindeki kilise ile ters düşer.(s.12)

Kitaptaki bölümlerin her birisi farklı bir konuyu işler. Tarihsel süreç, mantık, ahlak, metafizik, bilimsel gelişim, Descartes’in genel kavrayışı… Çok temiz bir çeviriye sahip. Cümleler çok uzun olarak çevirilmiş, fikrin başını unutmamıza neden oluyor. Ve çevirilmesi tabiki kolay değil; günümüzdeki karşılıklarını bulmak, uygun yere oturtmak… Kan dolaşımı ve kalbe dair çok güzel bir yazı var. Descartes’in bilim yöntemi üzerine konuşurken, zamanını hekimliğe ayıracağını söylemesi çok ilginç.

1600’lü yıllarda İngilizlerin dili kaba olarak görülüyormuş. Birçok kişi tek bir kişiden daha iyi görebilir demekte, kimse kimseden üstün değildir diyerek öğretmen-öğrenci arası ilişkiye günümüze göre eleştiri sunmakta. Ve zamanımız ile zamanı arasında pek bir fark yok anlaşıldığı kadarıyla. Matematikler; Skolastiklerin ve Descartes’in kullanımı… Bir yerde ‘Metafizik’ olarak kullandığı şey ise günümüzdeki anlamında değil ‘soyut’ anlamında kullanılmıştır. Düşünce ve Ruh; Ruh ve Beden, birbirinden ayrı bir töz olarak alınır ve tanınır Descartes’in tanıtınca.

Descartes; çok doğal olarak etnosantrik düşünceye sahip yazdıklarında.Ama genel olarak çok ince düşünmüş, tümdengelime çok iyi dokunmuş ve alçakgönüllülükle zekasını  ve zekasının ürününü çok iyi halkına ve biz torunlarına sunmuş.

Descartes, Rene (2010). Yöntem Üzerine Konuşma, İkinci basım, Bulut Yayınları; İstanbul.

Descartes’e teşekkür ederiz… (kitap ile ilgili 😀 )


Hiçbir şeye sahip değilsin! Düşüncelerin hariç…


Bu da en ucuzundan satış bağlantısı;

Yöntem üzerine konuşma Descartes

 

No Comments
 • Duygu
  2 Şubat 2011 at 18:57

  Çok değerli bir kitap gerçekten de:)

  • nefarkederki
   20 Şubat 2011 at 23:44

   Senin yorumun daha değerli gerçekten 😀

 • nefarkederki
  2 Şubat 2011 at 19:47

  Kitap çok değerli doğru ve senin yorumun daha değerli… 😀

 • Duygu
  3 Şubat 2011 at 14:09

  Teşekkür ederim 😀