Ana sayfa » Dijital pazarlama » Yöntem Üzerine Konuşma

Yöntem Üzerine Konuşma

tarafından Hasan Yasin Türkyılmaz
0 yorum 43 gösterim

Bu incelemem, Rene Descartes’in Yöntem Üzerine Konuşma’sına ait. 93 sayfa, sonda çevirmen Afşar Timuçin’in özgeçmişi var.

Kitap sekiz bölüme ayrılmış. Önzözden sonra, usunu(sağduyu) iyi kullanmak ve bilimlerde doğruyu araştırmak için yöntem üzerine konuşma -bu kitabın latincedeki asıl ismi-, altı bölüm ve açıklama şeklinde. İlk yazdığım başlık dolayısıyla Descartes’in eleştirileri ile altı bölüm daha eklenmiş ve karşımıza gelmiş oluyor. Beşinci eleştirinin yerinde ahlakî bir açıklama konulmuş Descartes’çe.

Kitap latinceden çevirilmiş 1637’de ve bu kitap Descartes’in düşüncesindeki gelişim ile ilgili tarihsel değişimi ortaya koyar.

Us yani sağ duyu; dünyanın en iyi paylaştırılmış şeyi olduğunu söylerken Augustinus’un düşüncesini kabul eden skolastik yaklaşım içindeki kilise ile ters düşer.(s.12)

Kitaptaki bölümlerin her birisi farklı bir konuyu işler. Tarihsel süreç, mantık, ahlak, metafizik, bilimsel gelişim, Descartes’in genel kavrayışı… Çok temiz bir çeviriye sahip. Cümleler çok uzun olarak çevirilmiş, fikrin başını unutmamıza neden oluyor. Ve çevirilmesi tabiki kolay değil; günümüzdeki karşılıklarını bulmak, uygun yere oturtmak… Kan dolaşımı ve kalbe dair çok güzel bir yazı var. Descartes’in bilim yöntemi üzerine konuşurken, zamanını hekimliğe ayıracağını söylemesi çok ilginç.

1600’lü yıllarda İngilizlerin dili kaba olarak görülüyormuş. Birçok kişi tek bir kişiden daha iyi görebilir demekte, kimse kimseden üstün değildir diyerek öğretmen-öğrenci arası ilişkiye günümüze göre eleştiri sunmakta. Ve zamanımız ile zamanı arasında pek bir fark yok anlaşıldığı kadarıyla. Matematikler; Skolastiklerin ve Descartes’in kullanımı… Bir yerde ‘Metafizik’ olarak kullandığı şey ise günümüzdeki anlamında değil ‘soyut’ anlamında kullanılmıştır. Düşünce ve Ruh; Ruh ve Beden, birbirinden ayrı bir töz olarak alınır ve tanınır Descartes’in tanıtınca.

Descartes; çok doğal olarak etnosantrik düşünceye sahip yazdıklarında.Ama genel olarak çok ince düşünmüş, tümdengelime çok iyi dokunmuş ve alçakgönüllülükle zekasını  ve zekasının ürününü çok iyi halkına ve biz torunlarına sunmuş.

Descartes, Rene (2010). Yöntem Üzerine Konuşma, İkinci basım, Bulut Yayınları; İstanbul.

Descartes’e teşekkür ederiz… (kitap ile ilgili 😀 )


Hiçbir şeye sahip değilsin! Düşüncelerin hariç…


Bu da en ucuzundan satış bağlantısı;

Yöntem üzerine konuşma Descartes

 

Alakalı yazılarım

0 yorum

Duygu 2 Şubat 2011 - 18:57

Çok değerli bir kitap gerçekten de:)

Yanıtla
nefarkederki 20 Şubat 2011 - 23:44

Senin yorumun daha değerli gerçekten 😀

Yanıtla
nefarkederki 2 Şubat 2011 - 19:47

Kitap çok değerli doğru ve senin yorumun daha değerli… 😀

Yanıtla
Duygu 3 Şubat 2011 - 14:09

Teşekkür ederim 😀

Yanıtla

Yorum

Bu site çerezleri kullanarak deneyiminizi artırmakta. Bilgilerinizi satmamakta, spam amacıyla yapılan reklamlarda da kullanmamakta. Sizlere faydalı içerikler sunarak öğrenmeniz için çabalamakta. Kabul et Devamını oku

%d blogcu bunu beğendi: